Obserwacje meczowe przedstawione w formie statystyki aktualnie są praktycznym narzędziem dla trenerów dającym możliwość dokładnych analiz meczowych, poprzez co pełnią ogromną i przede wszystkim pozytywną rolę w świecie sportu. 

Dzięki statystyce otrzymujemy maksymalnie zobiektyzowany obraz w stosunku do realnych wydarzeń na boisku. Możliwości przeglądania klarownych statystyk meczowych drużyny naszej i drużyny przeciwnika może dać niesłychaną do tej pory przewagę w trakcie poszczególnego meczu jak i przede wszystkim na przestrzeni całego sezonu.

Raporty pomeczowe pozwalają ocenić postęp badanego zespołu na przestrzeni czasu oraz na płaszczyznach, których praktycznie przy zwykłej obserwacji (bez gromadzenia danych) nie ma możliwości sprawdzenia. W dążeniu do maksymalizacji osiągnięć wiedza, którą może dostarczyć statystyka jest czynnikiem, który jeszcze mocniej optymalizuje dążenia do upragnionych i ściśle wcześniej wyznaczonych celów.

Dawniej bardzo sceptycznie obchodzono się z wszelkiego rodzajami zestawieniami statystycznymi jednak w dzisiejszych czasach baseball, koszykówka, piłka nożna czy też wiele innych dyscyplin ze świata sportów zespołowych w ogromnej mierze bazuje na dobieraniu zawodników w ścisłym związku z zawodowymi analitykami, którzy pełnią swego rodzaju funkcje doradcze w sztabach szkoleniowych.  

Prekursorami wprowadzenia szeroko rozumianej statystyki do sportu byli Amerykanie: Billy Bean’e oraz Paul DePodesta - przedstawiciele drużyny baseballu Oakland Athletics. Zawsze mierzący w najwyższe cele sportowe Bean’e piastujący posadę generalnego menedżera zdawał sobie sprawę, iż mając do dyspozycji wielokrotnie niższy od konkurentów budżet musi wprowadzić do swojej polityki transferowej pewien powiew „innowacyjności”. 

Tak oto wybór padł na Paula’a DePodest’a oraz jego rewolucyjnej jak na tamte czasy metody selekcji zawodników za pomocą opracowanego przez niego wzoru statystycznego. Dany wzór miał na celu wyłonić z „karuzeli transferowej” tzw. „tanich graczy”, którzy czysto teoretycznie powinni na boisku wzajemnie uwypuklać swoje najlepsze predyspozycje oraz co najważniejsze, także ukrywać przed przeciwnikiem swoje braki na poszczególnych polach gry. 

Bazowanie na modelach statystycznych w drużynie Oakland w początkowych okresach nie mogło przynieść pożądanego rezultatu ponieważ tak naprawdę nie było możliwości, aby Bean mógł wprowadzić swoją ideę w życie. Główny trener odrzucał „absurdalną matematykę” desygnował do gry tych zawodników, których zawsze uznawał za stosowne. 

Zdeterminowany Bean natomiast doprowadził do takiej sytuacji, iż sprzedał zawodników, którzy w jego mniemaniu zajmowali miejsce tym proponowanym przez analityka DePodest’a. Dzięki temu w kadrze pozostali zawodnicy, którzy idealnie spełniali wszystkie ściśle określone kryteria. 

Taka koncepcja gry spełniła swoje założenia czego skutkiem była rekordowa passa 20-tu zwycięstw. Identyczną politykę gospodarowania swoimi zawodnikami w oparciu o bazę statystyczną przejęli w następnych sezonach działacze z Boston Red Sox. Zdobyli oni dzięki temu mistrzowski tytuł, na który czekali długie 86 lat. Na motywach tej historii powstał nawet film „Moneyball”, który w roku 2012 został nominowany do nagrody Oskara, aż w sześciu kategoriach.

Współcześnie coraz odważniej korzysta się z wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych ponieważ osoby decyzyjne w klubach sportowych aktualnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż należy nieustannie poszukiwać optymalnych i indywidualnych dróg, które mają na celu doprowadzić drużynę do końcowego sukcesu sportowego. Posiłkowanie się naukowymi badaniami w chwili obecnej spełnia niebagatelną rolę na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Wiele zespołów z powodzeniem korzysta z licznych narzędzi badawczych jednak to statystyka meczowa, która jest obserwacją działań zawodników wyrażoną w zwykłej formie liczbowej, ma jeden z największych wpływów na programowanie dalszego procesu treningowego.

Nowoczesność, którą charakteryzuje się dzisiejszy sport idealnie odzwierciedla program Castrol Performance Index, który ocenia w najdrobniejszych detalach występy piłkarzy nożnych. Program został stworzony przy ścisłej współpracy z trenerem Arsenalu Londyn Arsene’a Wenger’a, który jest swego rodzaju innowatorem w tej dziedzinie. Zaszczepił on liczne kluby do tworzenia własnych możliwe, iż jeszcze doskonalszych programów komputerowych, które są wykorzystywane tylko i wyłącznie na potrzeby danego klubu i prawdopodobnie nigdy nie ujrzą one „światła dziennego”. 

Najnowsze